۱۳۹۵ خرداد ۱۷, دوشنبه

زن‌ستیزی و ذهنیت ضد بورژوا


زن‌ستیزی همیشه بخشی از سه جنبش‌ بزرگ ضد بورژوا قرن بیستم بوده است: کمونیسم/ فاشیسم و نازیسم/اسلامیسم. حرف همه‌شان این است: زن نماد تنِ خودشیفته، عیاش، تزئینی و شی‌واره بورژوازی است. این تن باید نابود شود و به تن مفید، تن متعهد، تن باکارکرد بدل شود. ذهنیت ضد بوروژوا همانقدر از زن بورژوا متنفر است که از هنر برای هنر. ضد بورژوا از امر در ـ خود ـ زیبا وحشت دارد. چرا؟ چون اتفاقا ذهنیت زاهدانه بورژوازی را که بر مبنای آن باید «کار» کرد و هر چیزی را به امر مفیدی بدل ساخت، به شکلی رادیکال در خود درونی کرده است. ذهنیت ضد بورژوا قرینه معکوس، بیمارگونه و رادیکال‌شده کارپرستی و کارکرد‌ستایی بورژوازی است. منتها اگر بورژوازی کار و تلاش و مفید بودن را در چهارچوبی  عقلانی جای می‌دهد، ذهنیت ضدبورژوا این چهارچوب را می‌شکند و از کارپرستی و کارکرد‌گرایی، مذهبی ضدعقلانی و میلی شوریده، بی‌چهارچوب و تمامیت‌خواه می‌سازد. درست از همین روست که تمامیت‌خواهی مدرن با همه ضدیت ریشه‌ای‌اش با جهان بورژوا، محاکات سمپتوماتیک آن است.

۴ نظر:

 1. آقای بابک مینای گرامی،

  از لس‌آنجلس خدمتتان می‌نویسم. نوشته‌های اخیر شما را در «زیتون» خواندم. شادباش مرا برای شکل دادن به بحثی چنین ارزنده و پاکیزه بپذیرید. سپاسگزار می‌شوم، در صورا امکان، نشانی ایمیل شما را داشته باشم تا برای یک مصاحبه در این باره با شما تماس بگیرم.

  این مصاحبهٔ اخیر من با دکتر کاظم علمداری است پیرامون موضوعی نه‌چندان دور از نقدهای شما:

  http://www.iran-emrooz.net/index.php/politic/more/62298/

  نشانی ایمیل من:

  mandanazandian@gmail.com

  باشید و بنویسید.

  با احترام
  ماندانا زندیان

  پاسخحذف
 2. مخالفت با مسیح علینژاد، صفحه‌ی آزادی‌های یواشکی (به نام مخالفت با تقلیل آزادی به کاری یواشکی) و اخیرا فحش به برندگان جایزه کن* و بسیار موارد از این دست، نه از سوی متحجرین و زن ستیزان که از "حاملان پیام مترقی تکامل اجتماعی" بگوش می‌آید. مازیار
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  *هنگامی که کارگری شلاق می‌خورد باید شاشید به این نمایندگان فرهنگی ... (نوشته‌ای در فیس‌بوک)

  پاسخحذف
 3. آقای مینا پیرو یکی از پست‌های اخیرتان در فیس بوک و ارتباط با اسرائیل این ویدئو را ببینید:
  https://www.youtube.com/watch?v=fyEaQfZPjZE

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. و مهمتر از قبلی این:
   https://www.youtube.com/watch?v=bnAysafr_Yc

   حذف